Staroměstské náměstí

Úvod do dějin náměstí Praha 1 - Staroměstské náměstí
V místech, kde se dnes procházíme, se v minulosti rozprostíralo rozsáhlé tržiště. Od pradávna bylo totiž Staroměstské náměstívelice významným obchodním centrem. Podlehistorických pramenů mělo tržiště již od roku 1211 vlastního správce, který zde dohlížel a také vybíral od trhovců poplatky. Důležitýhistorický zlom nastal roku 1338. Tehdy panovník Jan Lucemburský, který naší zemi vládl, udělil Starému Městu povolení k výstavbě vlastní radnice. Pražané, jako nejvhodnější místo, vybrali právě Staroměstské náměstí.
Staroměstské náměstí kolem roku 1793Název náměstí a jeho vývoj
Původně se náměstí nazývalo Velké náměstí, ale později ve třináctém století, díky tomu, že se zde nacházelo největší tržiště v zemi, byl název změněn na Staré tržiště. Ve století čtrnáctém bylo náměstí označováno Staroměstský rynek, nebo zkráceně Rynk. Další změny nastaly až ve století osmnáctém, kdy byla hojně užívána jménaStaroměstský plac, pozdějiVelké Staroměstské náměstí a nakonec pouzeVelké náměstí. Současné pojmenování se užívá od roku 1895 a bylo odvozeno od Starého Města, tedy od části, kde se náměstí nachází.

Významné historické události
Náměstí se mimo jiné stalo dějištěm mnoha historických událostí. Roku 1422 došlo k popravěJana Želivského, představitele husitského hnutí. Další z poprav se zde uskutečnila 21. června roku 1621, kdy bylo před Staroměstskou radnicí popraveno sedmadvacet českých pánů. Jednalo se o vůdce českého stavovského povstání proti Habsburkům. Dnes si na tomto místě povšimněte sedmadvaceti bílých křížků ve dlažbě před radnicí, které tuto událost připomínají.
Novodobá historie Praha 1 - Staroměstské náměstí
Roku 1902 se naStaroměstském náměstíkonala manifestace, jejíž snahou bylo zavedenívšeobecného volebního práva. Významný byl také rok 1915. Bylo tomu tehdy přesně pět set let, kdy byl upálenmistr Jan Hus. Na památku významného husitského reformátora byl v srdci náměstíodhalen jeho Pomník. Další demonstrace se konala přesně14. října 1918 a to demonstrace za vyhlášenínezávislosti na tehdejším Rakousku – Uhersku. Během Druhé světové války, v době okupace nacistickým Německem se zde odehrávaly rozsáhlé boje, jejichž důsledkem bylo zničeno množství staveb. Velmi byla poničena Staroměstská radnice, kdy část radnice byla zbořena a Orloj vyhořel. V roce 1948 první komunistický prezident Klement Gottwald vyhlásilsvým projevem převzetí vlády nad republikou komunistickou stranou.
Současnost:
V dnešní době slouží náměstí  hlavně jako turistický cíl. Hlavní pozornost je určena zejména Staroměstské radnici. Další velkou  atrakcí jsou sezónní trhy. Pro Pražany se stává Staromák důležitý zejména v době sportovních událostí. Na náměstí je instalována obrazovka a občané mohou sledovat úspěchy českých sportovců.

Národní muzeum

Národní muzeum